[Helin] Kuna kõik on meilt küsinud, et millised need ameeriklased tegelikult on, siis mõtlesime teha sellest väikse kokkuvõtte.
Alustaks siis sellest, et nad ei suuda meie nimesid välja hääldada, nii et siin riigis oleme Helen ja Mary. Kui käisime ssn´i korda ajamas hiinalinnaosas, siis hääldasid ametiasutuses töötavad hiinlased kõiki nimesid hiinapäraselt ja äärmiselt ebaselgelt, mistõttu Merit reageeris nimele Betty. Ning kui tema nime lõpuks hüüti, siis peeti seda hoopis mehenimeks.
Üldiselt on ameeriklased väga sõbralikud. Alati teretatakse ja küsitakse kuidas läheb. Isegi tänaval võõrad inimesed, kes vastu tulevad, teretavad. Poodides alati küsitaks, kust me pärit oleme, kes me üldse oleme. Ja räägitakse niisama elust. Rääkimata veel mustanahalistest, kes üritavad meiega igal võimalusel jutu peale saada. Kuid vahel tundub see suht tüütu.
Üks omapära, mis ameeriklaste juures kindlasti silma hakkab, on see, et nad räägivad isendaga. Seda nii tänaval, poes, kui ka igal pool mujal. Nad arutavad iseendagapikalt-pikalt ning ei pane tähelegi, et me neid imestunult vaatama jääme.
Ameerikased on erinevate kultuuride ja rahvuste segu. San Franciscos on väga palju hiinlasi ja segaverelisi. Näiteks, kui käisime hiinalinnas, siis olime seal ainukused valged. Ka tunduvalt väiksemas jaapanilinnaosas käies, paistsime kergesti silma. Mission district on üldse ainult mustanahalisi täis. Kõik rahvused on väga tolerantsed üksteise suhtes, vähemalt San Franciscos.
Lisaks on nad äärmiselt usklikud. Terve San Francisco on täis erinevate usulahkude kirikuid. Näiteks võib üksteise vahetuslähedusest leida katoliku, vene õigeusu, budismi ja taoismi kirikud. Ka on siin levinud New Age usulahud (Nt. Kabala; The Real Sunshine Church jne). Paljud neist kirikutest on saanud inspiratsiooni Euroopast ning ehitatud Euroopa kirikute koopiatena. Kuna pea-aegu kõik hooned hävisid maavärinale järgnenud suures San Francisco põlengus 1906 aastal, siis on äärmiselt kummaline vaadata gooti- ja klassitsismistiilis kirikuid, mis on ehitatud vähem kui sada aastat tagasi.
Kerjuseid on siin linnas väga palju, pea-aegu, et igal tänavanurgal. Paljud neist elatavad end sellega täiesti vabalt ära. Ka meie hostelis käib üks kindel kodutu pudeleid korjamas. Ta on iga päev kindlal kellaajal kohal ning tal on managemendi luba, et hosteli prügikastides tuhnida. Meile öeldigi, et San Franciscos elavad kas täiesti rikkad või kodutud.
Kõik inimesed siin armastavad koeri. Neid näeb parkides, linnatänavatel ja igal pool mujal. Eriti levinud on siin pisikesed justkui taskukoerad. Isegi meestel on pigem väiksed koerakesed.
See on vaid väga lühike ülevaade ameeriklastest. Kahjuks pole hetkel aega, et seda kokkuvõtet lõpetada, kuid võib-olla mingil ajal täiendame.
No comments:
Post a Comment